Bánkuti Gertrúd festőművész

1948-ban született Budapesten, festő dinasztiában. Apja, nagyapja, nagybátyja valamennyien festők voltak. Tizenhét évesen már ő is ,,szállított" az ARTEX-nek. Tanárai Vén Emil(Munkácsy-díjas, az Akadémia tanára), Altorjai István, a fiatalon elhunyt pécsi, Barcsai tanítvány. Vén Emil impresszionista látásmódja, erős színvilága egyezett a fiatal, ambíciózus festőnövendék elképzeléseivel, ezért választotta tanárává. Altorjai István dinamikus, expresszív festészete nagyszerűen keveredett Bánkuti világában Vén Emil líraiságával.
képeit eleinte egy évtizeden át forgalmazta az ARTEX, így már abban időben többszáz képe került külföldre: Kanadába, az USA-ba, NSZK-ba, Franciaországba és Svájcba. Az évek múltával sokasodtak a kiállításai: Pécs, Szigetvár, Budapest, Graz, Kecskemét, Harkány, München és tizennégy éven át a horvát tengerparton, Rabon láthatták alkotásait. Kevés ország van, ahol nem láthatunk nagyméretű Bánkuti festményt.
Alapvetően realista festő, a valóságból, a természetből építkezik, de nem másolja, fotózza a látványt. Számottevően átalakítja, átszínezi a valóságot, költői színvilágával erős érzelmeket kíván kifejezni- és erre ösztönösen képes is.
Friss impresszív ecsetkezelés, magabiztos spaklitechnika jellemzi a képeit. Erős kolorista színélményt kíván nyújtani. Némely képe látomásszerű, mintha a napba néztünk volna és utána a tájra.
Speciális színtévesztése miatt másnak látja a színeket és a fényeket. Színei harmónikusak, magával ragadóak és a napfény, vagy a napszak fényével változnak. Ez a Bánkuti effektus...
Elragadóan nagyvonalúak és mozgalmasak az égbolt ábrázolásai. Könnyed magabiztossággal oldja meg a festők egyik nagy problémáját, a fák megjelenítését. Sok képen szerepel a kéttörzsű, látszólag egy koronájú fa.
Szinte kétféle aláírása van: a Bánkuti néven kívül képei felén megjelenik mintegy szignóként három madár.
Képei őszinték: emócionális nyugtalanság tart egyensúlyt a színek harmóniájával, néhol harsányságával.Felfedezhetők képein tudatos diszharmóniák, sőt képi arroganciák is, melyek azonban az érzelmi skála szélesítését szolgálják.Teljesen azonosul a képeivel- vagy a képek az alkotójukkal.
Pécsett él immár 3 évtizede. Férje mérnöktanár, akinek több könyve jelent meg- ő egyúttal a menedzsere is. Lánya Katinka színművész, Budapesten él. Fia, Cseke Zoltán Péter szintén festőművésszé cseperedett.Saját galériái megtalálhatók Harkányban, Pécsett, és Budapesten a Campónában és a Maxcityben.
 

Bánkuti Gertrúd festmények